سخنگوی اقتصادی دولت: دولت سیزدهم ۳.۵ ماه زودتر از دولت‌ قبل گزارش عملكرد بودجه را به دیوان محاسبات ارائه كرد
 سخنگوی اقتصادی دولت: دولت سیزدهم ۳.۵ ماه زودتر از دولت‌ قبل گزارش عملكرد بودجه را به دیوان محاسبات ارائه كرد

​به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران(شادا)، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،‌ خاندوزی با اشاره به اینکه گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور برای نخستین بار، ۴ ماه قبل از موعد مقرر قانونی توسط دیوان محاسبات تهیه و در ۳۱ شهریورماه سال ۱۴۰۰ به مجلس شورای اسلامی ارسال شد، بیان کرد: علت موفقیت در این موضوع، تسریع وزارت اقتصاد در تنظیم صورتحساب عملکرد سالانه بودجه کل کشور و تصویب فوری آن در هیات وزیران بود.
وزیر اقتصاد افزود: بخش قابل توجهی از فرآیند تهیه گزارش تفریغ بودجه، توسط وزارت اقتصاد و خزانه‌داری کل کشور صورت می‌پذیرد و چون امسال با همت وزارت اقتصاد این گزارش چند ماه زودتر از سال‌های قبل تهیه و به دیوان محاسبات ارائه شد، دیوان هم در تسریع در اجرای وظیفه قانونی خود نسبت به سال‌های قبل موفق شد و گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹ را در نیمه اول سال ارائه کرد که قطعا آسیب‌شناسی آن نقش مهمی در تدوین لایحه بودجه سال آینده خواهد داشت.
خاندوزی با اشاره به سابقه تنظیم گزارش صورتحساب عملکرد سالانه بودجه کشور توسط خزانه‌داری کل کشور در سالیان قبل افزود: در سال‌های قبل و بخصوص در دولت گذشته، هیچ‌گاه سابقه نداشته که گزارش صورتحساب عملکرد سالانه بودجه سال قبل در نیمه اول سال تنظیم شود و معمولا این اقدام در پایان آذرماه صورت می‌گرفت و آنگاه تازه دیوان محاسبات اقدام به نهایی کردن گزارش تفریغ بودجه می‌کرد. اما امسال وزارت اقتصاد به منظور ارتقاء شفافیت مالی و پاسخگویی مناسب‌تر درباره نحوه هزینه بودجه کشور، این گزارش را چند ماه زودتر تهیه کرد و به دیوان محاسبات ارسال کرد.
سخنگوی دولت تاکید کرد که این اقدام دولت جدید در راستای تحقق شعار مبارزه با فساد و شفافیت مالی است که مورد تاکید همه اعضای دولت خصوصا رئیس‌جمهور محترم بوده است.
خاندوزی تاکید کرد که گزارش صورتحساب عملکرد سال ۱۳۹۹ بودجه کل کشور در شهریورماه امسال یعنی ۳ ماه و نیم زودتر از مهلت مقرر در ماده ۱۰۳ قانون محاسبات عمومی کشور و حتی ۱۵ روز زودتر از موعد قانونی مقرر در جزء ۳ بند «د» تبصره ۲۰ قانون بودجه کشور به دیوان محاسبات ارائه شد که با توجه به شرایط بحرانی ناشی از شیوع کرونا و عدم حضور کامل کارکنان واحدهای مالی دستگاه‌های اجرایی، این اقدام خزانه‌داری و وزارت اقتصاد جای تقدیر فراوان دارد.
سخنگوی دولت تاکید کرد که دولت سیزدهم در اجرای شفافیت مالی عزم جدی دارد و ارائه این گزارش، تازه شروع برنامه‌های بزرگی است که دولت در زمینه شفافیت مالی اجرا خواهد کرد.

1400/08/22